August 31, 2015

Made it Monday

On one of my Periscope adventures I watched Lindsay Paull from Miss Johnston's Journey talk about her blank space in her room and how she turned that space into a vinyl chalkboard bulletin board. Super cute idea...just wouldn't work in my classroom. I'm in a portable with AC (PTL) and the walls only hold staples. After browsing pins and seeing this pin from Lessons with Laughter I had some 'pinsperation' and I knew I could make this for my door!


Here is my version for the first few weeks of school. Let me tell you, it's not as easy as it looks. The vinyl is awkward to hang and it gets air bubbles for days. My coworker commented on how nice she thought it looked and I told her it is a Monet. 

Tai: What's a monet? 
Cher: It's like a painting, see? From far away, it's OK, but up close, it's a big old mess. 



Clueless anyone?!




Each roll of vinyl cost about $5 (with a Hobby Lobby 40% off). All in all the door only cost me about $10 (hubby-to-be used his coupon too!) 




I hope you like it!

Check out 4th Grade Frolics for more Made it Monday ideas.

August 10, 2015

Blog Relaunch!

Not only has my blog been revamped, but so has Caitlin's at Teach Inspire Change. She is hosting a HUGE giveaway in celebration of that. There are many raffles you can enter. Take a look! All of the raffles are divided into categories. Enter one or enter them all! There is truly something for everyone.




My product is in the upper elementary bundle! I am giving away my newest product, my September Wacky Writing packet. September 5th (also my birthday!) is Cheese Pizza Day... Who knew? Get your students writing with these non fiction prompts.
Good luck!

August 8, 2015

A blog post for... Me!

Every year at back to school time I wander through the aisles and ask myself the same question "Is that a good price?" I never can remember what I paid for single subject notebooks and the paper report folders the previous year. I usually buy three spirals and a paper folder for each student. I'm a mean teacher... No you can't bring your own folder! Then they wont all match! I feel like this ecard. Must be the type A teacher in me.

Anyone with me? 

So today while at Walmart I decided I needed to write this info down. Where better than the blog?! I know it wont get lost (like paper) or deleted (like a note on my phone).

Here is my breakdown of what I thought were the best deals for Southern California:

Staples: 
Single subject notebooks - 25 cents
Paper folders - 15 cents
Labels - $13 but 30% coupon in the aisle

Walmart: 
Single subject notebooks - 17 cents
No paper folders :(    (they had them last year) 
The good mechanical teacher pencils (you know what I'm talking about) - $1.97
Single Elmers glue stick - 97 cents
Scissors - $1.47
12 pack of neon student pencils - 97 cents

I still had to go to two stores, but now (hopefully) I'll remember that I wrote this HERE! 

In August in burns even more! Am I right?!

August 6, 2015

Random Act of Kindness

A random act of kindness that happened to be was similar to Miss Monica's over at iheartgrade3. I was in the Starbucks drive through towards the end of the school year. That particular day I had a half day planning day with my team. It was my turn to buy the coffee, so I had three coffee orders and two breakfast orders. I think my total was an arm and a leg about $20. I approached the drive thru with my gold Starbucks card (and was prepared to add more $ to it) when the barista told me that the person in front of me had paid for my order. I was flabbergasted. I had heard of it happening before, but I had never had it personally done for me. Whether that person paid for mine because it was a chain of events set forth before them or they started it, it was such a thoughtful gesture. I continued the chain of events and paid for the person behind me. Hopefully they did as well. This goes to show you that just buying someone a cup of joe could make their day. How will you be kind today?